ČESKÝ TĚŠÍN/ Posluchači Mezigenerační regionální univerzity (MUR) se po prázdninové přestávce poprvé sešli v sále Polského gymnázia w Českém Těšíně ve čtvrtek 8. září. Inaugurační přednášku na téma Magické místa v próze Wiesława Adama Bergera přednesla Jana Raclavská z Katedry slavistiky Ostravské univerzity.

Na začátku setkání všichni společně zazpívali Gaudeamus igitur. Následně posluchače MUR přivítala Helena Legowicz, členka Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu. Zároveň sdělila, že byla vytvořená Programová rada, jejímž úkolem bude připravování dalších přednášek. Novinkou jsou také indexy, které obdrželi všichni posluchači, a do kterých jim docházku bude potvrzovat svým podpisem přednášející.

Přednáška Raclavské se týkala Bergerovy prózy, i když jak sama připomněla, spisovatel se cítil býti více básníkem.

Wiesław Adam Berger se narodil 6. června 1926 v Ostravě, dětství prožil v Dolních Bludovicích. Během 2. světové války byl odveden na nucené práce do Německa. Po válce nějakou dobu pobýval ve Francii, kde navštěvoval gymnázium ve Villard de Lans i Houilles, pak v Orlové. Pracoval v Těšínském divadle, zemřel 15. ledna 1998.

Jana Raclavská během přednášky zdůraznila, že vše, co autor napsal, vychází z jeho biografie a na svět se dívá očima vojáka tuláka, Paříž je pak synonymem svobody. Łucyna je řekou jeho dětství, nad kterou probíhal normální život. Na příkladu Mostu nad Łucyną přednášející ukázala, s jakými problémy se může čtenář setkat nejenom v tomto díle, ale v celé Bergerově tvorbě. Autor totiž často používá asociace, jeho povídky mají několik motivů, nezřídka v nich chybí interpunkce.

Přednáška byla doplněná ukázkou fotografií, mezi kterými nechyběla i ta z výletu do Francie, jež se konal několik měsíců před smrti spisovatele. Tento výlet zorganizoval tehdejší konzul Polska v Lyonu Wojciech Podgórski, a kromě Bergera se ho zúčastnili Helena Legowicz, Renata Putzlacher, Wilhelm Przeczek, Jan Pyszko, Kazimierz Kaszper a Karol Suszka.

Na programu prvního letošního setkání MURu bylo rovněž shlédnutí výstavy, která sice nebyla spjatá s tématem přednášky, ale byla rovněž zajímavá. Týkala se tří Hornoslezských povstání. Expozice vznikla v Muzeum Powstań Śląskich ve Świętochłowicích, a na Těšínské Slezsko ji dovezl předseda Historické sekce HV PZKO a zároveň člen Programové rady MUR Stanisław Gawlik.

CR/tnj

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test