TĚŠÍN/ Neděle na těšínském náměstí proběhla ve znamení řemesla a bohužel také deště, což do jisté míry zkomplikovalo plány organizátorům, vystavovatelům a návštěvníkům trhů. 

„Podle mě, kdo chtěl přijít a něco koupit, ten přišel“ řekla jedna z prodávajících. „Dokonce i ozdoby na stromeček se z velké části vyprodaly a největší úspěch mají malé“ dodala jiná paní, která prodávala výrobky ze dřeva nejrůznějších tvarů – počínaje zvířátky, kytičky a na andílcích a podobných symbolech Vánoc konče.

To, na kolik déšť prodejcům skutečně překážel, záleželo z velké části na sortimentu, který nabízeli. Některým exponátům déšť vůbec neublížil, jiné bylo třeba chránit před vlhkostí, což nepřidalo na komfortu při jejich vystavování a prohlížení.

„Bohužel počasí se nepodařilo zajistit. A termín se také ze dne na den nedá změnit, protože k nám přijíždí řemeslníci z celého Polska“ vysvětlil Marcin Wieczorek – autor a hlavní organizátor akce.

A co bylo možné vidět a koupit na těšínském náměstí? Hlavně ručně vyráběnou bižuterii, různé dekorativní předměty, ale také věci každodenní potřeby. Mezi materiály, ze kterých byly produkty vyrobené, vévodily dřevo, vlna, plst, sklo nebo třeba drát – všechno, co se hodí k ručnímu obrábění a zdobení. Nechyběly ani zajímavé nápady, jako třeba dřevěné omalovánky pro nejmenší.

Tento již čtvrtý ročník Těšínských piastovských trhů, stejně jako ty předchozí zorganizovaly Dílny uměleckého řemesla “Pat the Cat” (Pracownia Rękodzieła Artystycznego “Pat the Cat”) a Těšínské kulturní středisko „Národní dům“ (Cieszyński Ośrodek Kultury “Dom Narodowy”).

(indi)

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test