REGION / Dnes k naším předplatitelům dorazilo nejnovější číslo Zwrotu, ve kterém najedete rozhovor s Janinou Kukuczkovou z Koniakowa. Její vášní je šití lidových krojů.

Z rozhovoru se například dozvíte, kde a jak se naučila šít lidové kroje, a kdy se z práce stala vášeň.

Dále si v nejnovějším čísle můžete přečíst rozhovor s již legendárním polským režisérem Krzysztofem Zanussim, který přijel na Těšínské Slezsko se svým nejnovějším filmem „Obce ciało”.

Zajímavý je i článek kurátorky Etnografických sbírek Historického muzea v Bielsku-Białé Sylwie Grudzień o Světnici tradice (Izby Tradycji) Pawła Oszeldy v Domě Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Neborech.

Z článku Emilie Świder se pak můžete dozvědět o zajímavém těšínském akcentu v pařížském Louvre. Z reportáže Darka Jedzoka se pak dozvíte o životě v Tasmánií.

Ve stálé rubrice Stezkou Místních skupin PZKO tentokrát popisujeme tradiční akci spjatou s lidovými zvyky – červnové Wianky v Bystřici, Karviné-Darkově a Orlové-Lutyni.

V nejnovějším čísle si můžete přečíst i o zapomenutém Katolickém domě v Třinci.

U příležitosti dvaceti let existence Diecéze ostravsko-opavské připomínáme historii církevní administrativy v regionu Těšínského Slezska.

Díky četbě červencového čísla Zwrotu se můžete také vydat na procházku v parku Boženy Němcové v Karviné-Fryštátu.

Dále v nejnovějším čísle najdete první část analýzy Libora Martinka o tvorbě Renaty Putzlacher.

Přinášíme i podrobnosti o Gorolskim Święcie. Letos se u příležitostí této akce ukázaly i jednodenní noviny.

Zwrot můžete koupit v sekretariátu redakce (ul. Střelniční 28, Český Těšín).

Měsíčník je k dostání i v knihkupectví Księgarnia i Klub Polskiej Książki (ul. Čapkova 7, Č. Těšín), v Třinci (stánek na autobusovém stanovišti vedle lékárny DR. MAX), v Bystřici (stánek vedle Tesco), v Hrádku (obchod s domácími potřebami), v Jablunkově (stánek na náměstí a stánek vedle radnice na ul. Dukelská 135) a Karviné (stánek Chris na ul. Osvobození, Karviná 6 a stánek vedle parku, ul. Poštovní 11, Karviná 1).

Elektronickou verzi Zwrotu za akční cenu 20 Kč najdete  zde

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test