Sportovní elektromobil, který k pohonu používá čtyři synchronní motory, a zrychlí na 150 kilometrů během 9 sekund? Není to budoucnost, ale projekt studentů a odborníků Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Auto, jehož postavení trvalo čtyři roky, bylo prezentováno na nedávné mezinárodní výstavě Ivent Arena v Třinci.

Vůz zabodoval nejen u poroty a návštěvníků, ale získal na výstavě i speciální Cenu starostky města Třince. Několik dnů poté se starostka Věra Palkovská osobně vydala do Ostravy, aby o projektu získala více informací… a projela se tímto výjimečným autem.

Návštěva Katedry materiálů a technologií pro automobily předčila její očekávání. – Smekám před studenty a celým týmem odborníků tohoto vědeckého pracoviště, kteří byli schopni v univerzitních podmínkách doslova od A do Z vyvinout a zkonstruovat takové auto – nešetřila chválou.

Třinec patří k městům, které elektromobilitu podporují. Například již více než dva roky zaměstnanci třinecké radnice používají pro služební cesty auto na elektrický pohon.

I když takových měst, jako je Třinec, v regionu přibývá, populární v současné době v západní Evropě car-sharing, tedy sdílení aut více lidmi v rámci města nebo regionu, je u nás prozatím během na dlouhou trať.

Během návštěvy Ostravy se starostka Palkovská dohodla s VŠB-TU na další spolupráci. – Chtěli bychom do spolupráce zapojit žáky a studenty třineckých škol a vzbudit u nich větší zájem o technické obory – sdělila starostka. (pet)

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test